štvrtok 12. januára 2017

BEZLEPKOVÉ PALACINKY resp. Balijské banánové palacinky s medom a kokosovým olejom

Len ťažko sa mi hľadal vhodný názov pre túto dobrotu s ktorou som sa stretla na Bali. Určite som to chcela ošetriť názvom bezlepkové, aby aj ,,bezlepkáči" mohli ochutnávať moje precepty určené aj im.



Nezvyknem jedávať často múčniky. Ale ochutnávam stále. Denne. A celý život.  Rozdeľujem čokoládové bonbóny na polovičky, precízne operujem zákusky, kde oddeľujem to najlpšie a cesto dávam bokom. Z kysnutých moravských koláčov vyjedám plnky, makovníky robím bez cesta a plnku jeme z misky a vymýšľam recepty, kde eliminujem múku a cukor....

Vrátim sa k Bali. Bývala som v krásnom drevenom domčeku a rozľahlou terasou zasadenom na kraji zelenej džungle. Až tak blízko, že listy bananovníkov nepustili na terasu ani lúč slnka a všetko vypraté oblečenie nemalo šancu uschnúť pri vysokej vlhkosti a skončilo v koši. Nedostatok slnečných lúčov kompenzovali krásne kvety, banány, papáje a všadeprítomný hluk gžungle, ktorá nestíchla ani uprostred noci. Voda, vtáky, gekony. Raz som čítala, že na Bali nie je ticho ani v noci. Ani v džingli. A je to pravda. Je to hluk, ktorý vás robí šťastným...


Každé ráno ma na terase čakali výborné raňajky. Káva, čerstvé ovocie, melonová šťava a najlepšie palacinky na svete. Keď mi Wayan /domáca/ dala na výber medzi ryžou, omeletou a palacinkami, výber palaciniek sa mi stal osudným. Prepadla som im celou svojou bytosťou. Každé ráno som sedela na terase a vyzerala, kedy uvidím Wayan alebo jej nephew prichádzajúcich s tanierom svetložltých voňavých palaciniek prevoňaných  skaramelizovanými  banánmi  na kokosovom oleji. 

Ja, človek zvedavý, som sa ihneď dožadovala u Wayan úžasného receptu. Mimochodom, na Bali sa takmer každá druhá žena vola Wayan a takmer každý druhý muž Ketut.  A čo je zvláštne a celkom milé, ak sa spýtate staršieho človeka, koľko má rokov, bezzubo sa usmeje a povie, že nevie. Ani Wayan nevedela, koľko rokov majú jej rodičia. Takže vek sa dá posúdiť azda podľa počtu zubov. Zvláštne je, že pri najstarších je niekedy na prvý pohľad ťažko rozoznať aj pohlavie, Pri Wayaninom otcovi aj na druhý, ba aj na tretí a štvrtý. Až po čase sme zistili, že druhá babka v domácnosti nie je babka, ale babko v sukni. Došli sme na to, až raz, ked bol zavesený 10 metrov nad zemou na vrchole banánovníku a mačetou bojoval s obrovským trsom banánov. Pre naše raňajky, samozrejme. Prečo naše?  Banánové palacinky su jedným z hlavných menu na raňajky po celom Bali. Majú aj príznačný názov Balinese banana pancakes. O to viac som sa divila, keď mi Wayan povedala, že balijčania ich nejedia. Robia ich najmä pte turistov. Je veľa receptov. Prešla som celý ostrov a jedla ich všade a neustále. Pokaždé chutili inak a vždy výborne. Teda raz nie. V jednom hoteli to boli hnusne múčne suché panpúchy, ktoré chutili ako sucha bublanina. 

Aj dnes sme robili palacinky. Zaslúžená oodmena po dvojhodinovom korčuľku na rybníku. Máme s Aurel dohodu. Palacinky môže byť. Ale len po výdatnom pohybe na čerstvom vzduchu. V našom prípade to znamená každý deň:-)


Aurel ako vždy, s červenými líčkami a ešte v termoprádle obracia palacinky na panvici. V tom príde otec začmudený od sadzí po čistení krbu. ,,Počuj, ten stromček, kedy chcete vyhodiť?" - ,,Prečo, ved je ešte krásny. Je to také pozitívne tie svetielka, "odpovedám. ,,Pozitívne?  Pre mňa je to depresívne, " 
povie otec.
Na  jeho očiach poza okuliarov špinavých od popola vidno, hovorí pravdu. Čisté zúfalstvo. ,,Dobre oci. Cez víkend ho vyhodíme", nechcem zbytočne otca deprimovať. Ach jo. Nech sme už doma. Pozriem na kalendár na mikrovlnke. Ešte 16 dní. V našom milovanom provensálskom domčeku. Nádhernom bielom. Už ho nikdy neopustíme:-( . Zatiaľ si budem krátiť čas vyváraním v maminej kuchyni a s vami odratávať návrat do domčeku, ktorý sme zradili:-)))

Banánové palacinky

Do vysokej nádoby pre ponorný mixer si rozbijeme 2 vajcia. Pridáme 3dcl mlieka / Wayan dávala vodu, ja som to neriskovala/ a postupne sypeme ryžovú jemnú krupičku z Kauflandu. Prečo z Kauflandu? Nie som ochotná platiť 3 eur za bio ryžovú múku v bio predajňach. 
Prešľaháme tyčovým mixerom, pridáme štipku soli a lyžičku cukru alebo medu. Cesto musí byť o niečo hustejšie ako klasické palacinkové cesto. Na panvicu dáme lyžičku panenského kokosového oleja. Na horúci olej vlejeme naberačku cesta a rýchlo naň poukladáme plátky nie prezretých banánov. Keď je cestíčku suché, opatrne palacinku pretočíme a opečieme banánovú stranu. Palacinky musia byť trošku hrubšie, aspon 2-3mm, aby sa plátky banánov v cestíčku zapiekli. 
Horúce palacinky pokvapkáme medom a kokosovým olejom :-) 
Možno sa vám na prvýkrat nepodaria a budú sa trhať, poprípade banány vypadávať. Skúste ich preto robiť menšie ako lievančeky a postupne ich zväčšovať. 





Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára